Digitální okénka

TIPY A TRIKY NA LINKEDIN ANEB JAK ZDE NASTARTOVAT SVŮJ OSOBNÍ PROFIL

LinkedIn je mezi širokou veřejností tou méně známější sociální sítí, zato v profesní či HR komunitě se jedná o populární nástroj pro nabírání mladých talentů, najímání nových pracovníků, ale také pro navozování kontaktů a obchodních vztahů. Jak efektivně spravovat svůj osobní profil na LinkedInu? Co vše se vyplatí zveřejnit? Jak mít opravdu skvělý a profesionální profil? Přinášíme vám zajímavé tipy a triky, jak svůj osobní profil nastartovat a využívat tak LinkedIn naplno.

Vizuální stránka na LinkedIn

Při vyhledávání na LinkedInu hraje vizuální podoba opravdu důležitou roli. De facto první věc, kterou uživatel na vašem profilu vidí, je profilová fotografie a fotografie na pozadí. Doporučujeme mít vizuálně přívětivou profilovou fotografii, která navíc vypovídá něco o vašem profesním zaměření. Profilová fotografie by měla mít neutrální a spíše světlé pozadí. Vhodné je mít na fotografii také vkusné a profesně odpovídající oblečení, kupř. sako či košili.

Mnohými opomíjeným vizuálem je fotografie na pozadí, respektive její absence. Snažte se fotografií na pozadí na svém profilu vhodně využít. Fotografie na pozadí může určitým způsobem reflektovat kdo jste a v jakém oboru pracujete. Ty nejlepší profily mají navíc v rámci vizuálu přidružené i určité odkazy – do profilu si můžete kupř. přidat odkaz na životopis, na vaše webové stránky či odkaz na vaše zajímavé video na YouTube.

Váš textový obsah na LinkedIn

Na vašem osobním profilu naleznete mnohá pole, kam můžete vyplnit poutavý text a sami sebe takzvaně prodat. Věnujte textu dostatečné úsilí, nezapomínejte kupř. vyplnit vaše Motto, sekci O mně či vaše profesní dovednosti. LinkedIn je váš digitální životopis, dbejte o něj a spravujte jej.

Motto je krátký text, který lze vidět u vašeho profilu v rámci vyhledávání na LinkedInu. Do Motta uvádějte krátký a výstižný název vaší profesní pozice, případně firmu, ve které momentálně pracujete. Sekce O mně slouží k detailnějšímu popisu vašeho profesního života, doporučujeme zde uvádět relevantní klíčová slova, díky kterým vás mohou objevit profesní vrstevníci či budoucí obchodní partneři. Krok správným směrem je v sekci O mně představit sebe, svou práci a výsledky svého usilovného snažení.

Tomu dopomáhají i profesní dovednosti, díky kterým můžete blíže zviditelnit váš profil na LinkedInu. Poproste vaše současné či bývalé kolegy o potvrzení jednotlivých dovedností, od vyhledávače tím získáte další cenné body a posun na přední příčky ve vyhledávacím okně. Za zmínku stojí i pravidelná aktualizace vaší profesní kariéry, respektive kde a kdy jste pracovali, eventuálně na jaké firemní pozici.

Aktivita na LinkedIn

Většina uživatelů na LinkedIn jsou v současnosti spíše pasivními profily, tedy uživateli, kteří netvoří obsah, nekomentují a na LinkedInu prostě jenom existují. Buďte výjimkou! Tvořte hodnověrné příspěvky, diskutujte nad zajímavými novinkami a rozporuplnými profesními či etickými tématy. Váš profil bude v kurzu, vy sami se zviditelníte, a třeba z toho něco do budoucna bude. Komentujte příspěvky ostatních a odpovídejte na komentáře k vašim zveřejněným příspěvkům.

Budování vaší sítě

LinkedIn je známý svou profesní sítí, tedy budováním kontaktů. Starejte se o svá propojení s jinými uživateli, rozvíjíte tak svou síť na LinkedInu. Doporučujeme se propojit se svými klienty, obchodními partnery a potenciálně zajímavými jedinci, kteří se mohou podílet na budoucím směřování vaší profesní kariéry. Díky novým kontaktům získáte inspiraci na zlepšení, případně se dozvíte jiné a mnohdy rozdílné názory na různorodé situace.

Tip na závěr #1 Export LinkedIn profilu do PDF

Pokud přeci jen vyžaduje potenciální budoucí zaměstnavatel či náborář váš životopis v tištěné podobě, už jej nemusíte sáhodlouze vyplňovat. LinkedIn nabízí možnost si váš profil stáhnout do PDF verze, a vám postačí si ho následně jen vytisknout. Zde vidíte, kde na vašem profilu tuto možnost naleznete.

LinkedIn profil a uložení v PDF verzi

Tip na závěr #2 Změna vaší URL adresy

Při tvorbě vašeho profilu vám sociální síť LinkedIn nahodile utvořila URL adresu ve formátu několika číslic a písmen. Vy si ji ale můžete sami poupravit a zjednodušit tím uživateli návštěvu vašeho profilu. Je vhodné do personalizované URL adresy vložit vaše jméno či příjmení. Pokud je zvolená URL adresa obsazená, zkuste různé kombinace typu petrnovotny, petr-novotny, novotnypetr, novotny-petr či jiné. Níže přikládáme postup, jak si můžete sami upravit svou URL adresu.

  1. Najeďte na svůj profil na LinkedIn
  2. Na pravé straně najděte kolonku Upravit veřejný profil a adresu URL a klikněte na ni
  3. V novém okně se zobrazí veřejná podoba vašeho profilu, na pravé straně si můžete svou URL adresu
LinkedIn profil a změna URL adresy

LinkedIn je skvělou a v mnohých případech účinnou sociální sítí. S LinkedInem máme bohaté zkušenosti, spravujeme zde osobní i firemní profily.

Kontaktujte nás a domluvte si s Digitálkou budoucí spolupráci