Digitální okénka

JAK NÁROKOVAT FIREMNÍ ZÁPIS NA GOOGLE MOJE FIRMA?

Google Moje Firma (Google My Business) poskytuje značkám skvělou příležitost, jak komunikovat se zákazníky, informovat o změnách otevírací doby, zveřejňovat fotky, publikovat aktuality, představit služby a produkty či reagovat na recenze, které mohou uživatelé k vašemu firemnímu zápisu vkládat. Firemní zápis na Googlu je další možností, jak zviditelnit vaši společnost na internetu, budovat povědomí o značce a v neposlední řadě pracovat na local SEO. Abyste ale mohli spravovat svůj firemní zápis na Googlu, potřebujete k němu nejprve získat přístup.

Jak založit Google Moje Firma?

Pokud ještě nevlastníte firemní zápis od Googlu, založíte jej jednoduše na Google Moje Firma. Po vyplnění všech informací je nutné vaši firmu ověřit ze strany Googlu s pomocí ověřovacího kódu. Ten je možné získat několika způsoby:

  • zaslání ověřovacího kódu poštou na adresu provozovny
  • ověření po telefonu
  • ověření e-mailem
  • ověření v Google Search Console

Obdržený ověřovací kód zadáte ke svému zápisu na Google Moje Firma a zápis bude ověřen.

Jak získat přístupy k již založenému firemnímu zápisu na Google Moje Firma?

Může se stát, že vaše společnost má již zápis na Google Moje Firma založený. Mnohdy se stane, že zápis založí váš zákazník, nadšený sběratel recenzí na Googlu nebo aktivní kolega/kolegyně a je nutné zápis nárokovat. V tomto případě máte dvě možnosti:

1. Formulář pro nárokování zápisu na Googlu Moje Firma

Google má v tomto případě formulář, s jehož pomocí můžete najít a následně nárokovat svůj firemní zápis.

Formulář pro nárokování zápisu Google Moje Firma

Ve formuláři zadáte název své firmy, postupujete podle pokynů Googlu a opět firmu ověříte s pomocí ověřovacího kódu.

2. Nárokování vlastnictví z vyhledávání na Googlu

Zadejte název své firmy do vyhledávání na Googlu a u zápisu Google Moje Firma nárokujte vlastnictví přes možnost „Vlastníte tuto firmu?“. Po přesměrování do rozhraní Google Moje Firma postupujte podle pokynů a opět firmu ověřte s pomocí ověřovacího kódu.

Nárokování vlastnictví Google Moje Firma

Co dělat v případě, kdy někdo zápis na Google Moje Firma založil a zároveň ověřil?

Nezřídka se stane, že již někdo zápis na Googlu založil a zároveň ověřil. Stopy často vedou k aktivnímu, teď již bývalému, kolegovi/kolegyni. Aktuálního vlastníka můžete požádat o převod vlastnictví. V tomto případě využijete formulář od Googlu, po vyhledání názvu své firmy zvolíte možnost vlastnictví v oddílu „O jakou úroveň přístupu máte zájem?“, po vyplnění formuláře bude stávající vlastník o vaší žádosti informován. Vzhledem k tomu, že určitě s bývalými kolegy a kolegyněmi udržujete skvělé vztahy, tak stávající vlastník převede vlastnictví na vás. Pokud je opak pravdou, postup je následující:

Zamítnutá žádost o vlastnictví zápisu na Google Moje Firma

Pokud vlastník zamítne změnu na vlastnictví, Googlu vám zašle e-mail s touto informací a my můžete nadále navrhnout úpravu zápisu a zároveň se proti zamítnutí odvolat.

Vlastník nereaguje na žádost o vlastnictví zápisu na Google Moje Firma

Pokud vlastník neodpoví na změnu na vlastnictví do 3 dnů od obdržení žádosti, můžete zápis sami nárokovat buď prostřednictvím původního e-mailu od Googlu či na stránce Google Moje Firma.

Potřebujete pomoci se založením, nárokováním či správou firemního zápisu na Google Moje Firma? Neváhejte nás kontaktovat.